-->

Kontaktiniai lęšiai

Kontaktiniai lęšiai internetu - lengvai ir greitai!
Ieškoti Svetainėje

Šiuo metu Jūs esate:

Partners


 

Kaip nešioti kontaktinius lęšius?


Kontaktiniai lęšiai yra modernus regėjimo korekcijos būdas. Lęšiai yra patogus ir nematomas akinių pakaitalas, suteikiantis daugiau laisvės judėti kiekvienoje situacijoje ir net pakeičiantis akių spalvą. Tuo pat metu jie reikalauja kasdieninės priežiūros, o nešiojimo laikas yra ribotas, todėl klaidinga priežiūra ar netinkamas nešiojimo laikas gali pažeisti rageną.


Kontaktinių lęšių istorija

Nuo pat žmonijos egzistavimo pradžios egzistuoja ir regėjimas. Pirmieji regėjimui koreguoti akiniai buvo išrasti 13 amžiuje Italijoje.

Kontaktiniai lęšiai. Nustebsite sužinoję, kad italų išradėjas, menininkas ir mokslininkas Leonardo da Vinci pirmasis apibūdino ir iškėlė kontaktinių lęšių idėją. Bet tai buvo daugiau nei prieš 300 metų kol kontaktiniai lęšiai buvo pradėti gaminti ir nešioti.

1845 metais seras John Herschel regėjimo gerinimui pasiūlė naudoti kontaktinius lęšius, bet to neįgyvendino. 1887 metais Vokietijoje oftalmologas Adolf Eugen Fick pagamino pirmąjį kontaktinį lęšį. Lęšiai buvo nepatogūs, todėl juos nešioti buvo galima tik keletą valandų.

Kieti kontaktiniai lęšiai buvo pristatyti Amerikoje, keturiasdešimtais praėjusio amžiaus metais, ir įrodė, kad yra labai patogūs nešioti, galintiems juos toleruoti. Lęšiai buvo gaminami individualiai iš organinio stiklo. Didžiausia problema buvo tai, kad tik vienas iš penkių žmonių gali juos nešioti. Todėl šio tipo kontaktinių lęšių gaminimas buvo labai retas.

Pagrindinis lūžis minkštų kontaktinių lęšių gamyboje įvyko 1959 metais, kai chemikas Otto Wichterle su kolega sukūrė hidrogelinę minkšto lęšio medžiagą, o straipsnis apie šį išradimą pasirodė Nature žurnale. Jo sukurta minkšta 38% vandens sudėtyje turinti medžiaga yra pagrindas daugumos minkštų kontaktinių lęšių gamintojų. Minkštus kontaktinius lęšius galėjo dėvėti dauguma žmonių, jie buvo patogesni nei kietieji kontaktiniai lęšiai, lengviau priglusdavo prie akies, todėl juos dėvėti tapo labai paprasta.

Kontaktinių lęšių medžiaga yra nuolat tobulinama. Iki šiol visi minkšti kontaktiniai lęšiai yra pagaminti iš Hema(hydroxyethyl methacrylate) ar kito hidrogelio, kurio sudėtyje yra daugybė priedų pagerinančių kontaktą. Hidrogeliniuose lęšiuose deguonies pralaidumą nustato vandens kiekis lęšyje. Kuo didesnis vandens kiekis, tuo didesnis deguonies pralaidumas (Dk), bet vandens kiekis padidina lęšio storį, kuris sumažina deguonies pralaidumą (Dk/t). Dk/t yra skaičius, kuris parodo kiek deguonies patenka ragenos paviršiaus ploto vienetui pro kontaktinį lęšį arba kaip ragena per lęšį gali “kvėpuoti”.

Modernūs hidrogeliniai kontaktiniai lęšiai negali turėti didesnio Dk/t nei 40. Tyrimai parodė, kad su Dk/t didesniu nei 30, beveik 95% pacientų toleravo dieninius kontaktinius lęšius su regėjimo korekcija be deguonies trūkumo simptomų. Norint ilgiau nešioti kontaktinius lęšius medžiaga iš kurios pagamintas lęšis turi turėti Dk/t bent jau 87.

Praėjusio šimtmečio 80-taisiais buvo bandoma silikoninius kontaktinius lęšius dėvėti ilgą laikotarpį. Tačiau platus jų panaudojimas buvo ribotas dėl neigiamų savybių, tokių kaip silikono elastingumo, hidrofobinių, didelio lipidų kaupimosi kiekio ir pernelyg didelio kontaktinio lęšio paviršiaus elastingumo.

Nauja kryptis lęšių gamyboje pasaulyje silikono hidrogelio kontaktiniai lęšiai. Pirmą kartą sugebėta apjungti silikoną su hidrogeliu. Silikoninė medžiaga užtikrina aukštą deguonies pralaidumą, o hidrofilinis komponentas – gerą lęšio judėjimą ant ragenos, lankstumą, drėkinimą bei komfortą. Skirtumas nuo kitų kontaktinių lęšių yra mažas vandens kiekis sudėtyje (24%) ir aukštas Dk/t rodiklis. Silikono hidrogelio lęšiai turi Dk/t – 110, kuris aprūpina rageną normalia medžiagų apykaita visą mėnesį.